top of page
Vyhledat
detskascena2021

Představujeme vám... lektorský sbor dětského divadla / 2

Postupně vám budeme představovat lektorský sbor, jehož členové budou diskutovat s vedoucími dětských divadelních souborů o jejich inscenacích. Informace o lektorech vycházejí z dat nacházejících se v online prostředí.



Anna Hrnečková


Anna Hrnečková studovala na Pražské konzervatoři na hudebně-dramatickém oddělení herectví. Její studia se dále ubírala teoretickým směrem na Katedře divadelní vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a teorie s praxí se spojovala na Katedře výchovné dramatiky Divadelní fakulty Akademie múzických umění (KVD DAMU) taktéž v Praze. Není možné opomenout její studia v Oslu na Oslo Metropolitan University.

Jako herečka spolupracovala se soubory CD2002, Divadelní studio Továrna a byla produkční v Divadle Komedie a v Divadelním studiu Továrna.

Spoluzaložila lektorské oddělení v Divadle Drak v Hradci Králové a pracuje v Mezinárodním institutu figurálního divadla tamtéž. Vytvořila mnoho tvůrčích vzdělávacích programů pro Divadlo Drak a v Labyrintu Divadla Drak.

Pracuje jako pedagog teoretických předmětů na Pražské konzervatoři, je externí pedagožkou na KVD DAMU, redaktorkou odborného časopisu Tvořivá dramatika a spolupracuje s portálem Dramox.cz na vytváření materiálů pro školy.

Je členkou Asociace divadelních lektorů České republiky.

Žije v Praze a narodila se v Benátkách nad Jizerou.

V současné době je na rodičovské dovolené.


A když byste zabrousily na webové stránky Divadla Drak, tak tam najdete v rámci tvůrčích vzdělávacích programů následující nabídku pro školy:

DÍLNY K INSCENACÍM

Korespondují s konkrétní inscenací Divadla Drak. Umožní účastníkům nahlédnout širší kontext inscenace či její ústřední téma. Vzbudí zvědavost, prohloubí schopnost vnímání, interpretace a reflexe dramatického umění. (Za Zdí; Triky Georgese Méliése)

TEMATICKÉ TVŮRČÍ PROGRAMY

Jsou zaměřené na konkrétní téma z oblasti divadelního umění. Zábavnou a srozumitelnou formou seznámí účastníky například s principy loutkového divadla, klasikou světového dramatu, historií českého divadla apod. (Loutka na provázku; Co dělají loutky v noci; Jak postavit drama; O zapomenuté loutce)

DIVADLO NA VLASTNÍ KŮŽI

Umožní dětem vyzkoušet si v několika samostatných workshopech profese, které se podílejí na vzniku divadelní inscenace. Pod vedením našich lektorů se účastníci na chvíli stanou režiséry, herci či výtvarníky. (Kouzelná stínohra; Výtvarníkem na vlastní kůži; Hercem na vlastní kůži)


A tuto koncepci Anička Hrnečková tvořila a mnohé z programů vedla.


Irina Ulrychová


Na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze absolvovala obor divadelní dramaturgie a v roce 2005 habilitovala v oboru Dramatická umění – dramatická výchova. Působila jako učitelka dramatické výchovy na Základní umělecké škole, Lidové škole umění a na gymnáziu PORG v Praze. Od roku 1992 působila jako odborná asistentka na katedře výchovné dramatiky DAMU v Praze. Podílela se na vzniku osnov dramatické výchovy pro projekt Obecné a Občanské školy a kapitoly o dramatické výchově v Rámcových vzdělávacích programech pro základní a gymnaziální vzdělávání. Zpracovala čítanky Čteme si a hrajeme si – Čítanka pro 1. ročník ZŠ, Čteme si a hrajeme si – Čítanka pro 2. ročník ZŠ, Čteme si a hrajeme si – Čítanka pro 3. ročník ZŠ (Vydala Pansofia, 1994,1995 a 1995). A byla vedoucí kolektivu autorů knihy Hrajeme si s pohádkami (Portál 2001).

Přibližně od roku 1991 každoročně vedla nějaký rozsáhlejší (víkendový, týdenní, celoroční) kurz. Zpočátku se týkaly hlavně základů dramatické výchovy pro začínající učitele (buď je organizovalo přímo MŠMT – při přípravě Obecné a Občanské školy, nebo ARTAMA ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku, někdy regionální pedagogická centra), později šlo už o pokračovací a rozšiřující kurzy zaměřující se na tzv. strukturované drama, výjimečně i na dramaturgii.

Byly to například kurzy:

Drama, příběh, učitel – celoroční kurz v Centru tvořivé dramatiky Praha;

Drama, příběh, učitel – týdenní dílna v rámci kurzu DV ve škole v Jičíně;

Cesty do příběhů – Klub nejen mladých divadelníků na Jiráskově Hronově.


Napsala odbornou knihu Drama a příběh – Tvorba scénáře příběhového dramatu v dramatické výchově (AMU 2016), která obsahuje následující zajímavé kapitoly: Od situace k příběhu, Problémová situace, Od tématu ke scénáři - Plánování dramatu, Práce s literární předlohou, Závěr: Rozum a cit.

Je členka mnoha odborných porot dětských divadelních přehlídek a soutěží a lektorka seminářů a dílen dramatické výchovy.

V letech 2000–2003 byla členkou odborné rady ARTAMA pro dětské divadlo, přednes a dramatickou výchovu.

Externě učila dramatickou výchovu na katedře rodinné výchovy a na katedře speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a na Fakultě humanitních studií.

Učila a učí na ZUŠ v Brandýse nad Labem.


HAG

29 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page